ett svart jävla hål
Den här veckan har verkligen varit så himla stressig och krävande, men också så rolig. I tisdags hade min fantastiska klass vernissage för våra fanzines vi hade skapat. Alla är verkligen så himla duktiga och inspirerande. Jag gjorde mitt fanzine tillsammans med Elin och vi ville göra ett fanzine om någonting som står oss nära och det blev ångest. Vi ville på något sätt beröra och få människor att kunna känna sig mindre ensamma. Tänkte visa er hur det blev!

Här är en liten gif på halva fanzinet. Vi skrev om panikångest och rädslan över att bli ensam och kroppsångest och en massa saker som en övertänker ca jämt.


Några av mina illustrationer från fanzinet. Gjorde även illustrationer tillhörande panikångest, separationsångest och en till bild på mig själv där vi skrev gamla dagbokstankar bakom.

I tisdags hade vi vernissage på Momangen på söder och det var så magiskt. Så mycket fina fanzines från min klass och copyklassen. Alla är så himla duktiga, det fanns fanzines om hemliga brevvänner, bakisångest, seriemördare, olika växters personligheter och allt däremellan.


Det fanns fina hantverk både utanför på en lyktstolpe och inne på toaletten. Älskar sånt!


Jag och Elin fick så mycket fin respons av personer som besökte vernissagen och han som hade Momangen, blev alldeles varm i hjärtat av alla fina ord som folk sa till oss och någon tyckte att vi skulle skicka in vårt fanzine till lite olika ställen. En himla fin kväll som avslutades på en bar för att fira och ett himla fint avslut på ett fantastiskt roligt och lärorikt projekt. <3
#bestofnouw
Gillar
Kommentarer

















